Jana Mátlová28.8.2012 Ráda bych se Vás zeptala, co způsobuje olivově zelenou barvu žloutků a drobivost po uvaření u vajec z domácího malochovu. Slepice jsou chovány v uzavřeném prostoru, krmeny jsou kupovanou směsí (bohužel nevím složení), pšenicí a starým pečivem. Děkuji Dobrý den,
Barva žloutku je ovlivněna složením krmné směsi, tj. barvivy, která v krmné směsi jsou. U volně chovaných slepic občas dochází k zelenání žloutku, zejména na jaře a v létě, kdy mají slepice přístup k zelenému krmivu. Když v krmné směsi není dostatek žlutých karotenoidních pigmentů (to je např. u pšenice), převáží zelená barva. Tato vada není zdravotně nebezpečná, doporučuje se zvýšit příjem žlutých karotenoidů v krmivu, např. zvýšit podíl kukuřice.
U vařených vajec dochází k zelenání žloutku, když jsou vejce vařená příliš dlouho a nejsou po uvaření rychle ochlazená. Během varu se z bílku uvolňuje hydrogen sulfid, který reaguje se železem ve žloutku a tvoří se špinavě zelené sirníky železa. Ani tato vada není zdraví škodlivá.
Drobivý žloutek může být způsoben nižším obsahem tuku ve žloutku, což může souviset s vysokým obsahem vlákniny (volná pastva) a nízkým obsahem tuku v krmivu nebo dlouhým varem. Opět se nejedná o zdraví nebezpečnou vadu.
S pozdravem
Kamila Míková
| Aneta Rejnušová | Brno3.8.2012 Dobrý den, můžete mi vysvětlit jak je možné, že se v obchodech objevují plesnivá vejce?
Tato situace může nastat a důvodem je špatné skladování vajec, které má probíhat v nekolísavé teplotě 5-18°C. Je to důsledek střídání teplot, kdy dojde k orosení vajec a následnému zaplesnivění. Je třeba se podívat na datum minimální trvanlivosti, které je 28 dnů po snesení. Vejce jsou do obchodu distribuována co nejdříve po snášce, tak aby obchodník mohl využít co nejdelší dobu pro možný prodej. Každý obchodník by měl vejce prodat do 21 dnů po snášce a zbývajících 7 dnů by měl mít spotřebitel na konzumaci. Žádný výrobce si nedovolí obchodníkovi dodat zaplesnivělá vejce, neboť by mu dodávku vrátil a to celou. Pokud obchodník nedodržuje požadované podmínky skladování a vejce jsou ještě třeba v plastových krabičkách, může tato situace nastat. |
Ing. Alena Bínová 9.1.2012 Potřebuji doplnit v těle vápník,bylo mi doporučeno konzumovat vaječné skořápky, jak to prakticky provést.Někdo mi poradil, že mám jíst omyté a utlučené skořápky. Lze je jíst i s blankou ve skořápce.Další možností je na skořápku nakapat citron? Děkuji Dobrý den paní inženýrko,
Vaječná skořápka skutečně obsahuje hodně vápníku, ovšem ve formě uhličitanu
vápenatého, který je v lidském organismu v nerozpustné formě poměrně špatně
využitelný. Proto vám někdo doporučil pokapání citronem, aby se uhličitan
vápenatý převedl na rozpustný citrát, který se lépe vstřebá. Není důležité,
jak dlouho skořápky v citronové šťávě necháte, ale kolik citronu přidáte -
skořápka se musí alespoň částečně rozpustit.
Způsob konzumace skořápek, který uvádíte (tj. omýt a rozdrtit) je
nebezpečný. Na povrchu skořápky je vždy mnoho mikroorganismů, často i
salmonela a pouhé omytí dostatečně nesníží riziko salmonelózy. Je třeba
skořápku před konzumací povařit (při teplotě nad 70 C) minimálně 10 minut.
Pokud jde o podskořápkovou blánu, tak ta žádný vápník neobsahuje, je to
bílkovina a je tudíž jedno, jestli ji odstraníte nebo ne, není ani přínosem
ani rizikem. Vhodnějším zdrojem vápníku z pohledu bezpečnosti i
využitelnosti jsou šumivé tablety, které dostanete v lékárně.
S pozdravem
Kamila Míková
| Eva a Ján Budzákovi5.1.2012 Jsou vejce na měkko, v restauracích bývala zvána do skla, plošně zakázána?
V jednom období byla skutečně vejce na měkko ve stravovacích zařízeních zakázána. Dnes už to neplatí, ale možná, že to stále někde přežívá, protože změna legislativy nebyla nikde příliš zdůrazňována. Je pravda (a to byl důvod zákazu), že pokud je vejce kontaminováno salmonelou nebo jiným patogenem, tak vaření na měkko jej nezahubí – teplota žloutku je cca 40-45 ° C, k zahubení salmonel je nutná teplota nejméně 70 ° C po dobu 10 min. Vzhledem k tomu, že výskyt salmonel ve vejcích je jen ojedinělý, tak pravděpodobnost onemocnění je jen malá, ale nelze ji vyloučit. Stravovací zařízení představují větší riziko pokud by náhodou měla kontaminovanou šarži vajec (více konzumentů) než individuální stravování. Dnes by však na požádání měla vejce na měkko zákazníkovi připravit.
|
© 2010 ČMDU. Created by reklamní agentura Atlantic Studio s.r.o.